Switfit.cz

Fitness Club

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

Fitness trénink podle tepové frekvence


Anaerobní fitness trénink znamená tzv. „trénink bez kyslíku“. Jinými slovy, je to každá činnost, při které dochází k vyčerpání zásob kyslíku v těle a vzniká tzv. „kyslíkový dluh“.  Typickým příkladem tohoto tréninku je sprint na krátkou vzdálenost, či co nejrychlejší výjezd do kopce.

Aerobní aktivita znamená „trénink s kyslíkem“. Tato fitness aktivita je tělesná činnost delšího trvání, která vyžaduje velký přísun kyslíku, ale nedochází při ní ke vzniku „kyslíkového dluhu“. Typicky třeba jízda na kole na dlouhé vzdálenosti. Tento způsob aktivity je nezbytný k zajištění vytrvalosti a odolnosti vůči únavě.

Kdy při fitness tréninku spalujeme tuky?

Při erobní intenzitě 50-70 maxTF (TF - maximální tepová frekvence. Spočítáme si ji, když od 220 odečteme svůj věk). Spotřebu energie můžeme snížit také tím, že zvolníme tempo. Náš tep klesne na úroveň středně vysoké až nízké intenzity.

V další fázi této fitness aktivitě poklesne spotřeba cukerných zdrojů a ke slovu přichází další zdroj energie – tuky. Spalování tuků využívá naše tělo v průběhu nižších intenzit. Jejich zásoby v těle jsou mnohonásobně větší než zásoby cukrů.

Tuk je jako palivo také mnohem „čistší", protože jeho hořením nevznikají zplodiny, které by zaplavily naše svaly únavou. Tuky však nestačí krýt nároky našeho organismu, pokud jedeme příliš intenzívně.

Jsou rozhodujícím zdrojem energie pro dlouhotrvající, pomalou jízdu. Ale pozor! Silná podkožní vrstva tuku, neznamená, že máme dostatečné zásoby energie, ze kterých můžeme během našich vyjížděk neomezeně čerpat.

Pokud tělo není fitness tréninkem naučeno využívat přednostně tukové zdroje, jsou nám naše „špeky" k ničemu. Místo tuku spotřebujeme během velmi krátké doby zásoby cukru, dostaneme hlad, ale na naší postavě se to rozhodně neprojeví.

Bez pravidelného fitness tréninku rozhodně na kole nezhubneme.

Naši partneři

                    

Jste zde: Home Odborné články Fitness trénink podle tepové frekvence

OTEVíRACÍ DOBA platí výše v novinkách

  • pondělí                  7:00 - 22:00
  • úterý           7:00 - 22:00
  • středa              7:00 - 22:00
  • čtvrtek      7:00 - 22:00
  • pátek           7:00 - 22:00
  • sobota              8:00 - 15:00
  • neděle        13:00 - 21:00